pl

Pielęgnacja skóry w rytmie dobowym

Kategoria: Porady ekspertów

Nieustanny stres, pośpiech, narażenie na czynniki zewnętrzne, chroniczne zmęczenie i niedospanie, wszystko to negatywnie wpływa na stan Twojej skóry, która jak cały Twój organizm funkcjonuje według zegara biologicznego. Jeśli próbujesz go na siłę przestawiać, skóra może się buntować

Każda z nas funkcjonuje według zegara biologicznego, który stabilizuje się już we wczesnym dzieciństwie. To mechanizm wpływający na działanie całego organizmu w trakcie dnia i nocy, dlatego planując pielęgnację naszej skóry, powinnyśmy go uwzględnić. Dowiedz się, jak to zrobić.

Co się dzieje z naszą skórą rano?

Kiedy się budzisz, swoją pracę spowalnia szyszynka (gruczoł odpowiadający za wydzielanie melatoniny warunkującej prawidłowy sen), a intensywne działanie rozpoczynają nadnercza produkujące hormony stresu - kortyzol i adrenalinę. To dzięki nim rano masz dużo energii do działania. Podobnie powinna „czuć się” Twoja skóra. Rankiem wymaga ona nawilżenia i ochrony, dlatego warto sięgnąć po nawilżający krem z antyoksydantami, który zadba o to w ciągu całego dnia. Podczas aplikacji kremu możesz wykonać także delikatny masaż, który dodatkowo pobudzi mikrokrążenie. Nie można również zapominać o pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu, które rano mogą być jeszcze lekko opuchnięte. W takim przypadku warto sięgnąć po kremy pod oczy, które dzięki składnikom aktywnym, takim jak ekstrakty ze świetlika, zielonej herbaty czy kasztanowca, stymulują mikrokrążenie oraz zmniejszają cienie i tzw. worki pod oczami.

Co się dzieje z naszą skórą w południe?

W południe może nastąpić lekki spadek formy. Żołądek produkuje więcej soku żołądkowego,
możesz odczuwać lekki głód. To idealna pora na lunch, a dla Twojej skóry – najlepszy czas na nieprzyjemne zabiegi, na przykład depilację, ponieważ jest wtedy ona bardziej odporna na ból niż wieczorem[1]. Środek dnia to nienajlepszy czas dla posiadaczek cery tłustej, ponieważ gruczoły łojowe pracują wtedy intensywniej. Zastosowanie rano kosmetyków matujących może znacznie zmniejszyć ten problem. Wolne sobotnie południe dobrze jest wykorzystać na dokładne oczyszczenie lub peeling.

Na skutek działania słońca, które w południe intensywnie ogrzewa naszą skórę , pory skóry są bardziej otwarte, co znacznie ułatwia pozbycie się zanieczyszczeń prowadzących do powstawania niechcianych niedoskonałości. 

Wieczór – czas na relaks i odpoczynek

Wieczorem nasz organizm zwalnia. Następuje spadek ciśnienia, zwalnia puls, spada koncentracja. Noc to dla naszej skóry najlepszy czas na regenerację. Jednak, aby mogła ona naprawdę „odpocząć” należy usunąć z niej makijaż i dokładnie ją oczyścić. Demakijaż najlepiej wykonać z użyciem łagodnego płynu micelarnego, który precyzyjnie, aczkolwiek delikatnie usunie makijaż, nie naruszając przy tym warstwy hydrolipidowej skóry. Możesz też zastosować żel do mycia twarzy. Pozwoli to na całkowite usunięcie zalegających na powierzchni skóry resztek makijażu i innych zanieczyszczeń, przyczyniających się do powstawania niedoskonałości. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie szczoteczek silikonowych, które dodatkowo zapewnią efekt peelingu. Być może nie wiedziałaś, ale wieczorem w skórze zwiększa się przepływ krwi, a jej przepuszczalność jest znacznie większa niż w ciągu dnia[1]. O tej porze dnia, skóra doskonale chłonie składniki odżywcze, dlatego należy to wykorzystać aplikując skoncentrowane serum, a następnie nakładając bogaty krem odżywczy, który intensywnie ją zregeneruje. Idealnym rozwiązaniem są kosmetyki zawierające w swoim składzie oleje, np. makadamia, który wzmacnia i regeneruje skórę. To jak szybko regeneruje się nasza skóra zależy również od jakości naszego snu. Jeśli często zarywasz noce, dochodzi do zaburzeń wydzielania melatoniny, a także wzrasta poziom kortyzolu, co znacznie utrudnia regenerację. Co więcej, kiedy za mało śpimy, jesteśmy bardziej narażone na szkodliwy wpływ postarzających nas wolnych rodników.

Potrzeby skóry w zależności od pory dnia są zupełnie inne. Rano skóra domaga się przede wszystkim nawilżenia i ochrony, natomiast wieczorem solidnej dawki odżywienia i regeneracji. Dopasowanie pielęgnacji skóry do zegara biologicznego sprawia, że jest ona bardziej efektywna, a skóra znacznie lepiej reaguje na stosowane wobec niej zabiegi. Dlatego w trosce o zdrowy i młody wygląd, nie powinnyśmy pomijać tak ważnego aspektu.

 

[1] Alexis B. lyons, MD; Lauren Moy, MD; Ronald Moy, MD;

and Rebecca Tung, MD, Circadian Rhythm and the Skin: A Review of the Literature, Journal of Clinical and Aesthetic dermatology, September 2019, volume 12, Number 9

 

[1] C J Glynn MB FFA RCS and J W Lloyd FFA RCS, The Diurnal Variation in Perception of Pain, Volume 69 May 1976, Section of Anaesthetics; Joshua Aviram, MA, Tamar Shochat, DSc, Dorit Pud, PhD, Pain Medicine, Volume 16, Issue 6, June 2015, Pages 1137–1144, Pain Perception in Healthy Young Men Is Modified by Time-Of-Day and Is Modality Dependent